Darmowa dostawa
Wszystko w magazynie
Natychmiastowa ekspedycja
30 dni na zwrot

Technologie i materiały

Małe wprowadzenie do świata technologii. Co mogę zrobić i dlaczego warto go mieć?

W szerokiej ofercie znajduje się wiele produktów z zastosowaniem różnych technologii i czasami można się łatwo w nich pogubić. Chodźmy się więc popatrzeć na krótki przegląd dostępnych technologii w naszym sklepie.

W opisie naszych produktów często można znaleźć informacje o technologiach odzieży funkcyjnej. Chodzi niemal wyłącznie o produkty sportowe. Technologie te powinny zapewnić jak najwyższy komfort podczas uprawiania sportu. Technologie powinny Wam uprawianie sportu ułatwić, uprzyjemnić, posunąć o krok do przodu. Ich rozwój jest zazwyczaj długim procesem, który obejmuje badania różnych wariantów oraz dokładne testowanie, czy technologia naprawdę zapewnia to co powinna. Produkty z zastosowaniem tych technologii są zazwyczaj droższe od zwyczajnych butów i odzieży. Ale z pewnością się opłaca.

Koniec z nieprzyjemnym poceniem

Co ten rodzaj technologii zapewnia, jest oczywiste. Na jakiej zasadzie jednak funkcjonuje? Odprowadzanie potu najczęściej zapewnia spodnia warstwa ubrania .Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania musi ubranie przylegać do ciała. Pot odprowadza w ten sposób, że go wchłania do siebie. Pot zostanie odprowadzony do zewnętrznej warstwy ubrania, skąd szybko wyparuje.

Adidas a jeho komplexní systém Clima365 zajistí za každých podmínek dokonalé tepelné podmínky

Od ciała na zewnątrz ,skąd wyparuje– na tej zasadzie funkcjonuje Climalite, Dri-Fit i inne technologie odprowadzania potu.

U różnych producentów technologie odprowadzania potu nazywają się inaczej. Nike ma swój Dri-Fit, Adidas stosuje oznaczenie Climalite, u Pumy można naleźć DryCell. Pełno jest nazw, ale wszystkie funkcjonują na tej samej zasadzie.

Gorąco nie ma już żadnej szansy

Jest rzeczą normalną, że podczas uprawiania sportu spocisz się i zagrzejesz. Ciało podczas ćwiczenia nie powinno być chłodne. Ale nie może się również przegrzewać. Dlatego producenci opracowali technologię, która umożliwia ochłodzenie przegrzanego ciała. Musimy jednak rozróżnić między aktywnym i pasywnym chłodzeniem.

Technologie Climacool je založena na metodě pasivního chlazení.

Częstszą metodą jest chłodzenie pasywne. Na przykład Adidas nazywa tę technologię Climacool i jest oparta na wykorzystaniu materiału z trójrozmiarowej tkaniny. W najbardziej narażonych na przegrzanie miejscach jest tkanina o strukturze siatki, która zapewnia optymalną wentylację. Często ta technologia bywa połączona ze zdolnością odprowadzania potu.

My jednak znamy i chłodzenie aktywne. Adidas nazywa tę technologię Climachill i oprócz tego, że umie zupełnie wszystko to, co umie Climacool, są te produkty wyposażone w małe aluminiowe punkty, które Cię natychmiast ochłodzą.

Rewolucja w chłodzeniu, to właśnie Adidas Climachill – technologia dla aktywnego chłodzenia ciała.

Kiedy opadnie temperatura pod zero

Przeciwieństwem do tego są technologie, które troszczą się o to, żeby nie było Ci zimno. Te można znaleźć w kurtkach zimowych, ale również w specjalnej odzieży przeznaczonej do biegania w zimie. Specjalna izolowana membrana całkowicie Cię nie uszczelni – umożliwia mianowicie odparowywanie potu z ciała. Ale nie chodzi tylko o Climawarm od Adidasa, podobną technologię proponuje również Nike (Therma-Fit), Puma (WarmCELL) lub Under Armour (ColdGear)

Pogoda nie odgrywa już żadnej roli...

...ale chyba tylko w przypadku wyboru odpowiedniego ubrania na dany dzień. Rozkazać wiatrowi i deszczowi jeszcze producenci nadal nie potrafią. Za pomocą swoich technologii jednak potrafią sprawić, że z niekorzystnymi warunkami pogodowymi nie będziesz już musiał łamać sobie głowy. Zazwyczaj chodzi o zewnętrzną warstwę ubrania i o często wykorzystywaną właściwość produktów outdoor.

Adidas proponuje technologię Climaproof, która funkcjonuje na zasadzie membrany półprzepuszczalnej. Dla odmiany Nike nazywa to Storm-Fit a Puma według swego typowego schematu jako StormCELL.

Technologia Storm od Under Armour zapewnia pełną nieprzemakalność

Prawdziwą delikatesą są produkty marki Under Armour oznaczone technologią Storm. Chodzi o zwykłe spodnie dresowe i bluzy, które posiadają zdolność do odprowadzania wody. Ta zostanie tylko na zewnątrz.

Gore-Tex – niedościgniona legenda outdoo

Ta oddychająca nieprzemakalna membrana jest samodzielnym rozdziałem w naszym przeglądzie. Chodzi o to najlepsze w sferze wyposażenia outdoor. Membrana jest robiona tak, że odległości między poszczególnymi porami są tak małe, że przez nie nie przejdzie kropla wody. Pot natomiast przedostanie się na zewnątrz podczas odparowania, ponieważ molekuła potu jest mniejsza od molekuły wody. Technologia wykorzystywana jest tak u odzieży, jak u obuwia.

Jednoduché schéma ukazuje, jak funguje Gore-Tex v praxi

Co ubrać już wiemy. Ale co na nogi?

Buty to odrębna kategoria. Właściwe buty sportowe są podstawą nie tylko dla lepszych Twoich osiągnięć, ale również dla zdrowia. Producenci troszczą się nie tylko o Twój komfort, ale również o ochronę Twoich nóg i całego układu ruchu.

Nejdokonalejší tlumení současnosti poskytuje technologie Boost od adidasu

Amortyzacja wstrząsów – prawo akcji i reakce

Tutaj jest naprawdę wiele możliwości. Producenci często używają nawet kilka różnych technologii według przewidzianego wykorzystania. Tym najlepszym, co można aktulnie znaleźć na rynku, są buty z technologią amortyzacji Boost niemieckiego producenta Adidas. System ten zapewnia i zwrot pochłoniętej energii. Ulubionym rozwiązaniem jest również AirMax amerykańskiej firmy Nike. Ta wykorzystuje poduszkę powietrzną w miejscu pięty.

Výrazná vzduchová bublina v patě je s námi už od konce 80. let a poskytuje skvělou úroveň tlumení.

Funkcje ochronne – nogi już sobie nie wykręcisz

Buty zazwyczaj bywają wyposażone w różne elementy stabilizacyjne, które w maksymalnie możliwym stopniu zapobiegają kontuzji. Wspomnieć można na przykład technologię Torsion od Adidasa, która wspiera środkową część nogi i zabrania nienaturalnemu zgięciu. Należą tutaj również najróżniejsze wzmocnienia konstrukcji w miejscach krytycznych – u modelu UltraBOOST od tego samego producenta jest to w okolicy ścięgna Achillesa.

Lehký pletený svršek dokonale přiléhá na vaší nohu.

Lekkość – aż do granicy możliwości

Z koniecznością wzmocnienia jest blizko związana inna sprawa, chodzi o jak największą lekkość obuwia. But musi dobrze funkcjonować, ale zarówno nie powinien być za ciężki. Trendem dzisiejszych czasów jest maksymalna minimalizacja wagi. Absolutnym szczytem są materiały Primeknit i Flyknit od Adidasa, ewentualnie Nike. Materiały są wyprodukowane z lekkiej dzianiny, która doskonale obejmuje nogę. O bucie wówczas podczas noszenia prawie, że nie wiesz.

Výstupky technologie Traxion zajistí maximální grip na jakémkoliv povrchu

Modyfikacje podeszwy – wszystko co jest potrzebne, to przyczepność

Podeszwa jest jedynym punktem styku między butem i powierzchnią, po której się poruszamy. W zależności od rodzaju ruchu bywa wówczas specjalnie dostosowana. Oprócz oczywistych modyfikacji odróżniamy u butów piłkarskich na przykład buty outdoor – te są zazwyczaj wyposażone w wypustki, które i podczas wejścia w miękki teren umożliwiają poruszanie się bez poślizgu

Konkretne właściwości danych produktów są zawsze zapisane w opisie towaru. O ile jednak nie będzie coś oczywiste, możesz do nas napisać lub zadzwonić. Technologie odzieży sportowej są nam dobrze znane i z przyjemnością pomożemy

Ostrzegamy, że używasz przestarzałej wyszukiwarki i dlatego nie będą dostępne wszystkie funkcje sklepu elektronicznego.
Loading...